Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

S Nosorožcem do 15. sezony

Veronika Mrázová, I. A

Dne 8. 10. 2012 jsme zahájili na Nové scéně v Praze 15. sezonu Klubu mladého diváka hrou Nosorožec od Eugena Ionesca. Ten spolu s Samuelem Beckettem a Alfredem Jarrym patří k zakladatelům moderního divadla. A toto představení moderní vskutku bylo – tématem, scénickou úpravou, hudebním doprovodem.

Ve hře autor poukázal na pocity osamocení, na těžkou situaci,  v které se občas nacházíme i my sami,  a to je nepodlehnout zlu a špatným vlivům . V dnešní době odolat je někdy velmi těžké,  jak se občas sami přesvědčujeme. Avšak nepodlehnout zlu se podařilo hlavnímu představiteli Davidu Prachařovi v roli Bérengera, který i přes svou slabost a zjevnou nehrdinskost nepřestává vzdorovat ve hře symbolu zla,  Nosorožci. Velice působivě to vyznělo v závěrečné větě: jsem přeci člověk!

Absurdní drama, navíc s existencialistickými prvky, není jednoduché pro diváka, nutí ho k přemýšlení. Nebylo jednoduché ani pro nás, ale většinu z nás hra zaujala,  také díky výborným hereckým výkonům.

Účast v Klubu mladého diváka nám neposkytuje pouze zážitky z divadelního představení a poznání nových divadel, ale cestou do divadla  nám pomáhá i orientovat se lépe po Praze. Tentokrát jsme prošli Příkopy, Národní třídu, už víme, kde je Žofín, výstavní síň Mánes, Jiráskovo náměstí, Tančící dům.

A co dál?  V listopadu Divadlo Na Fidlovačce, Hotel mezi dvěma světy.