Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

Opět v Rudolfinu a Národní galerii

Klára Fichnová

Praha, 7. listopadu 2018, Rudolfinum, Národní galerie – Šternberský palác, kvinta. Čhavorenge (v překladu z romštiny Dětem) a Ida Kelarová, Starý a Nový zákon ve středověkém umění. Šance pro romské děti, hudební, sociální i edukační stránka v dokonalé harmonii. Kniha knih, kořeny evropské civilizace.

Tančit, zpívat a zkoumat umění. To všechno měli v plánu kvintáni za doprovodu paní učitelky Špačkové, když se ve středu 7. listopadu vydali do Prahy.

Den byl rozdělený na dvě části.

První se odehrávala v Rudolfinu, kde pro ně byl připravený workshop Rom´n´Roll pořádaný Idou Kelarovou a Čhavorenge – sborem skládajícím se z romských dětí z Česka a Slovenska.
Cílem workshopu bylo přiblížení romské kultury a změna povědomí o ní. Dvěma z nejcharakterističtějších věcí jsou hudba a tanec, proto si v první půlce programu návštěvníci řekli něco málo k historii a posléze se začali učit romský tanec. Následovala krátká přestávka a po ní zpěv. Texty písniček Džal Paňi a Hej romale, hej čhavale se sice snažili naučit, ale ani zdaleka to neznělo tak jako od Čhavorenge. V závěru, kdy měli všichni společně zpívat, sbor spíše doprovázeli, ale i přesto si to užili.

Třída se pár hodinách s Čhavorenge přemístila na do Národní galerie ve Šternberském paláci, kde je čekala druhá část exkurze. Připravena pro ně byla komentovaná prohlídka Starý a Nový zákon vztahující se k jejich učivu českého jazyka. Během dvou hodin se dostali od Adama ke Kristu, na příkladech si ukázali, jak v budoucnu můžou z obrazů vyčíst celý jejich příběh a k tomu všemu si doplnili pár poznámek do studia.

Foto: Renata Špačková