Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

Osudová a osudový srpen

Renata Špačková

Po retroexkurzi na Lounsko už kvintě nezbývá nic jiného než se „odříznout“ od prvních čtyř let na gymnáziu a směle vykročit na vyšší stupeň. Jedno z pojítek však zůstalo: Rudolfinum a Česká filharmonie, tentokrát s Beethovenovou Osudovou, a následně – již nově – návštěva Národní galerie, Veletržního paláce s výstavou fotografií Josefa Koudelky Invaze 68. To vše 5. října 2018.

Slova studentů: Stejně jako v minulých letech jezdíme jako třída na výukové programy týkající se významných kapitol hudby, které se konají v Rudolfinu. Tentokrát jsme byli poučeni o Beethovenově symfonii Osudová. (Vítek) Dobrý koncert se skvělým moderátorem. (Filip)
Z programového katalogu: Vždycky je naděje. I v situacích nejtěžších, nejtemnějších, nejbezvýchodnějších. Beethoven psal Osudovou symfonii v době, kdy začal přicházet o sluch, což se mu – jako úspěšnému klavíristovi a skladateli krátce po třicítce – zdálo jako konec života i umělecké dráhy. Symfonie je zachycením dlouhé cesty (Beethoven ji promýšlel a psal několik let), na které se člověk s osudem pere a nenechává se jím zlomit. Poselství symfonie můžeme chápat tak, že osud není nezměnitelný a hlavně nemá nad člověkem moc.

Ne náhodou jsme vyrazili po vyslechnutí Osudové do Veletržního paláce NG na výstavu Invaze 68 (trvá do 6. ledna 2019). Nabízí fotografie světově uznávaného Josefa Koudelky z osudových srpnových dnů roku 1968, kdy do Československa vstoupila vojska Varšavské smlouvy. Doplňuje je prostorová videoinstalace: autentické zvukové nahrávky a výseky z filmů režiséra Jana Němce. Těžké, temné období našich dějin. Cesta ke změně trvala dvacet let.
 

Nejpůsobivější fotografie: Fotka tanku s velkou svastikou. Líbí se mi, jak lidé přirovnali okupaci 1968 k okupaci v roce 1939. Připadá mi dost děsivé, že mnoho lidí zažilo okupaci 1939 a oslavovali vstup Rudé armády v roce 1945 a pak v roce 1968 zažili „bratrskou pomoc“ od stejného státu. (Šimon)

Výstava na mě zapůsobila, vzbudila ve mně silné emoce… Fotografie od muže, který se sám daných událostí zúčastnil, skvěle doplňují výklad ze školních hodin dějepisu nebo historických knih. (Vítek)

Výstava mě velice zaujala. Osobně se mi líbila projekce digitalizovaných fotografií na panely a doplnění dobovými záznamy jak zvukovými, tak obrazovými. Také mě zaujaly laminátové skvrny na podlaze, které pravděpodobně znázorňují krev… uvědomil jsem si, jaká okupace byla. (Pavel)

 
Foto: Renata Špačková