Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

Dvoudenní seminář v Terezíně

Tereza Drápalová Šajtarová

Třída 3. B vyrazila do Terezína blíže se seznámit s problematikou holocaustu. Program dvoudenního semináře byl nabitý aktivitami různého druhu. Po úvodní přednášce se 3. B vypravila na odpolední prohlídku terezínského ghetta. V Muzeu ghetta si prohlédli dětskou tvorbu a expozice Magdeburských kasáren poodhalila, jak se v Terezíně v době protektorátu žilo. Ve večerních hodinách studenty čekaly dlouhé pevnostní chodby, kde měli možnost vyzkoušet si orientaci v podzemí v absolutní tmě. Druhý den si prohlédli Malou pevnost, vyslechli si vzpomínky pamětnice paní Helgy Hoškové a ve workshopu si osvojili triky propagandy.
Nejvíce si zapamatujeme životní zkušenost. I proto 3. B vyrazila na dva dny do terénu přiblížit si holocaust. Alespoň ve vzpomínkách skoro devadesátileté paní Helgy Hoškové Weissové se vrátili přímo do jejího dětství. Po poutavém a jímavém vyprávění zůstalo dlouhé ticho. „Je to úplně jiné, když vidíme a posloucháme někoho, kdo to opravdu prožil, kdo prošel Osvětimí a zažil všechno to příkoří, než když nám to někdo zprostředkovaně vypráví, že se to dělo," jednoznačně reagovali všichni přítomní studenti.

Terezínské ghetto se jako předvánoční exkurze moc nehodí, ale jako odborná ano. 3. B měla možnost si vše "osahat a prožít" na vlastní kůži a z Terezína odjížděla obohacena o nové poznatky.