Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

Krásy Andalusie a Katalánska

Tereza Drápalová

Po 24hodinové cestě  ráno otvíráme oči a vystupujeme u sochy Kryštofa Kolumba v Barceloně. Ujímá se nás sympatická průvodkyně Adéla, která žije ve Španělsku 30 let. Obstojně umí česky, ač je Slovenka, a náladu a povahu má ryze španělskou. Je veselá, mnohomluvná. „Ola, chicos, ukážu vám Barcelonu. Jdeme na to!" Nasadí tempo a během 18 kilometrové túry po Barceloně nás provede gotickou čtvrtí, ukáže katedrálu sv. Eulálie a dovede nás až ke kýžené Sagradě Familii, kde nás čeká prohlídka. Zkrátka Gaudí je Gaudí a musíte ho vidět.
Večer opět nastupujeme do autobusu, ještě se projedeme noční Barcelonou, obdivujeme zpívající fontány a hurá směr jih. Ráno se před námi otevírá krásná, sluncem zalitá Málaga. Dozvídáme se, že se zde narodil slavný kubistický malíř Pablo Picasso a prohlížíme si jeho rodný dům a muzeum. Některým jeho obrazy připadají dost bizarní. Ale snažte se pochopit kubismus, kde oči jsou jinde než hlava a rty se mohou nacházet na noze!
Výlet do Granady a její vyhlášené arabské Alhambry nám nezkazí déšť ani 10 stupňů. Zima lze očekávat, vždyť nedaleko se nachází známé pohoří Sierra Nevada, kde už leží sníh. V Alhambře se seznamujeme s pozůstatky arabské kultury, na něž narazíme ještě nesčetněkrát při výletech do Sevilly či Córdoby.Vážně to uměli krásně s vodou! Obdivujeme rozlehlé zahrady s fontánkami a granátovými jablky.
Největší zážitek nás čekal v Británii. Navštěvujeme Gibraltar. Po cestě lanovkou na Rock of Gibraltar se kocháme pohledy na Afriku a Středozemní moře. Ale nejvíc nás baví docela agresivní makakové, jejichž kolonie v počtu 200 zde žije. Podle pověsti je sem dovezli angličtí piráti, a dokud zde budou, Gibraltar bude patřit Velké Británii. Při pohledu na to, jak skáčou lidem na záda, berou jim svačiny, mobily zahazují ze skály, chápeme rčení „být drzý jako opice".
V Seville navštěvujeme 3. největší katedrálu v Evropě. Které jí předcházejí? Katedrála sv. Petra v Římě a sv. Pavla v Londýně. Nepřekvapuje nás, že i zde dříve byla mešita. Ostatně ta nás čekala i v Córdobě. Maurské prvky na každém rohu, nejenom v katedrálách, ale i v křivolakých úzkých uličkách těchto velkých multikulturních měst.
V katalánské Calelle si při cestě domů ještě skočíme na dvě hodiny španělštiny. Zazpíváme si písničku, zatancujeme si a hurá na Mělník. Cesty i deset dní utekly jako voda.