Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

Z lavic do křesel senátorů

Miri Diopová, Filip Havlák, Ondra Chlebovský a Petr Lelek, oktáva

Ze stanice Malostranská jsme vyrazili do sídla Senátu, Valdštejnského paláce. Zde nás přivítal pan Petr Holeček, senátor z Kralup, nám již dobře známý z loňské besedy v naší škole. Před samotnou prohlídkou jsme prošli krásnou Valdštejnskou zahradu s mnoha sochami, La grottou s voliérou výrů, s bílými pávy a poté konečně vyrazili do vnitřních prostor.

Valdštejnským palácem nás provázela paní průvodkyně, z jejíchž úst zazněla spousta zajímavých informací nejen o samotném Albrechtovi z Valdštejna, ale hlavně o budově samotné. Dozvěděli jsme se například, že velmi málo z vybavení barokního paláce je původní, protože některé exempláře jsou v depozitáři a valnou většinu si odnesli Švédové jako válečnou kořist během třicetileté války.

Následně jsme se dostali do prostor původní konírny, kde probíhají zasedání Senátu. Zde dostal slovo pan senátor Holeček. Přiblížil nám, jak vypadá běžný den senátora a zároveň vysvětlil podstatu Senátu. Mohli jsme se zde usadit do pohodlných židlí určených senátorům, což vyvolalo asi největší zaujetí.

Celá výprava i s panem senátorem a jeho asistentem poté pokračovala do nedaleké Poslanecké sněmovny. Zde jsme si prohlédli Sál Státních aktů, kuloár před jednacím sálem i samotný jednací sál. Měli jsme tak možnost usadit se na místech svých oblíbených i proklínaných poslanců a nadšení z toho bylo snad ještě větší než v Senátu.

Poté už jsme se museli s panem senátorem rozloučit a vyrazit směrem k domovu.