Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

Exkurze do Kutné Hory

Tereza Drápalová, Zdeňka Sekulová

Ve čtvrtek 11. 10. jsme vyrazili v 7 hodin směr Kutná Hora. Nejprve jsme navštívili stříbrný důl pod Hrádkem. Dozvěděli jsme se, jaký byl život havířů. Známe rozdíl mezi pojmy horník a havíř. Ten, kdo je nahoře a zpracovává, je horník (mohl to být i majitel dolů). Ten, kdo je pod zemí, se nazývá havíř. Navštívili jsme důl s nejužší chodbou 40 cm. Hurá, všichni jsme prošli. Helmy a svítilny při průchodu úzkými, nízkými a tmavými chodbami vůbec nebyly marné. Shodli jsme se, že bychom nechtěli být havíři, protože jejich 8-11 hodinová práce pod zemí za světélkující svíčky opravdu nebyla nic moc. Víte, že stříbrná ruda, když se rozlomí, je cítit po česneku? My jsme to nevěděli.

Při prohlídce krásně upraveného města Kutná Hora jsme si vůbec neuměli představit, že ve středověku to bylo město šedivé, popelavé, špinavé, bez veškeré zeleně a stromů. Dřevo v té době bylo potřeba v dolech. Navíc Kutná Hora tehdy přispívala 50 procenty stříbra  do celoevropské produkce. S výstavbou se snažila konkurovat Praze, takže i pohledy z různých teras vám mohou připomínat naše hlavní město.

Chrám sv. Barbory si nechali postavit horníci, nebylo to z hlavy církve. Patronaci nad ním převzali později až jezuité. Je vystaven v pozdní gotice a také se na něm podílely známé osobnosti, jako Petr Parléř, Benedikt Ried či Matěj Rejsek.

A co jsme viděli ve Vlašském dvoře? Jak se razí mince, různé druhy pražských grošů i tolarů. Navíc jsme se dozvěděli  o prvenství, které si tyto mince připsaly. Pražský groš můžeme hrdě pokládat za předchůdce eura a tolar předchůdce dolaru.

Při procházce jsme si navíc umělecky ztvárnili kutnohorskou pověst.

Víte, že Kutné Hoře chybělo náměstí? A tak po velkém požáru, kdy shořela radnice, si Kutnohorští založili náměstí právě na ploše po ní.

K celkovému štěstí nám chyběla prohlídka Sedlce a kostnice. Je to výzva pro další exkurzi. V 16 hodin jsme byli všichni na Mělníku a stihli jsme tak tréninky, angličtinu a další aktivity.