Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

Setkání s autorem komiksů

Renata Špačková

Po celý rok jsme se v primě v hodinách literární výchovy setkávali nejen s autory knížek (i osobně), ale i s ilustrátory, např. Galinou Miklínovou, Josefem Čapkem, Janem Fischerem. Ilustrovali jsme i my. Dlouho jsme však netušili, že Vojtův dědeček, Karel Zeman, je ilustrátorem z povolání a zároveň autorem komiksů. Přivítali jsme ho ve středu 27. června 2018 mezi námi.

Karel Zeman (pozor, nejedná se o Karla Zemana, jehož filmy jsou světově proslulé; možná jste i navštívili jeho muzeum v Praze) nám vyprávěl o tom, jak se dostal ke komiksu, hovořil o své tvorbě do časopisů, knížek, pro televizi. Poznali jsme, jaké druhy bublin se užívají a k vyjádření čeho, jak má autor postupovat – od zachycení prostředí, v němž se děj bude odehrávat, přes postavy až po jejich detaily. Sami z vlastní zkušenosti víme, jak není jednoduché zachytit výraz obličeje nebo určitý pohyb (což nám potvrdil i pan Zeman), proč si tedy nepomoci a nevyužít internetových služeb či pózování kamaráda? Co dále není jednoduché, je nastudovat dobové reálie (např. mohl mít v polovině 19. století někdo na ruce náramkové hodinky; jaký typ uzdy se tehdy užíval?), rozvrhnout obsah jednotlivých okének, rozhodnout o umístění bublin tak, aby se text logicky odvíjel, bublina nepřekrývala postavu atd.

Pozorně jsme procházeli ukázky originálů komiksů pana Zemana – na podzim by měl vyjít jeho komiks na motivy románu Pět neděl v baloně od J. Verna, na vánočním trhu můžeme očekávat nové příběhy Rychlých šípů. Do konce července by měl být připraven pro Českou televizi komiks k událostem roku 1968. Soutěžní zadání znělo (komiks – viz galerie):

27. červen 1968, zrušení cenzury

Televize byla jedním z hlavních motorů pražského jara. Svým vysíláním rušila mnohá tehdejší tabu.

Okénko I             Pelikán a Moučková Pelikán sedí za stolem v kanceláři a Moučková s ním pije kávu.
Pelikán: Kamilo, je to tady, tak nám zrušili cenzuru!

Moučková: Ale Jirko, vždyť tu už jsme si dávno zrušili sami…

Okénko 2:           Oba se smějí.

 

Obrázky Karla Zemana můžete vídat v časopisech Pevnost či XB 1 (pro zájemce o sci-fi).

Od teorie jsme vzápětí přešli k praxi, a to pod vedením Šárky Lískové a Kláry Zelenkové ze sexty. Abyste mohli posoudit, co někteří z nás zvládli, prolistujte fotogalerii k našemu webovému příspěvku.