Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash Player











































Gymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

Stezkou Českého ráje

Zuzana Danihlíková, 3. A a Lenka Pořízková

Zlatou stezkou Českého ráje

Poslední školní pondělí jsme vyrazili na exkurzi do Českého ráje. Naším cílem byla stezka spojující Hrubou Skálu s Turnovem.  Myší dírou jsme vstoupili mezi pískovcové skály a obdivovali jejich krásu a velikost z každé přístupné vyhlídky. Cestou jsme se věnovali zoologii, botanice, geologii a historii krajiny. Prošli jsme Arboretum na Bukovině, kde jsme se naučili poznávat tamní dřeviny a poté jsme navštívili hrad Valdštejn. Šli jsme v protisměru a tak jsme těsně před Turnovem  objevili dřevěné sochy v tzv. bráně Českého ráje. Sochy byly vyrobeny z různých druhů dřeva a jejich objetí nás mělo nabít energií. No a někdo vymyslel, že pokud alespoň jednu neobejmeme, neuděláme maturitu. Ve fotogalerii můžete vidět, jak moc jsme se snažili. Počasí nám během celé exkurze přálo, turistika nás pěkně unavila, a tak jsme i přes četné přestupy mezi vlaky cestou domů pěkně pospávali.

 

Po stopách pražských zahrad a parků

A středu jsme si zpříjemnili exkurzí do Prahy, konkrétně do jejích parků a zahrad. V Praze jsme se sešli v ranních hodinách a metrem pokračovali na Malou Stranu. Čekala nás procházka historickým centrem Prahy, kde jsme obdivovali nádherné budovy s velmi působivou architekturou a poté jsme zamířili do Vrtbovské zahrady.

Tato barokní zahrada se rozpíná na svahu Petřína, spolu se zahradou Vratislavskou, Schönbornskou a Lobkowickou a řadí se k nejvzácnějším barokním zahradám na světě. Vrtbovská zahrada byla vytvořena v letech 1715 – 1720 pro Jana Josefa hraběte z Vrtby, nejvyššího purkrabího Pražského hradu. Autorem návrhu celé zahrady byl František Maxmilián Kaňka. Na jejím celkovém vzhledu se ale také podíleli sochař Matyáš Bernard Braun či malíř Václav Vavřinec Reiner, autor místních fresek. 

V zahradě se nachází až 10 000 violek ve čtyřech barvách dovezených z Itálie. Celá zahrada oplývá velmi rozmanitou vegetací a přísně zastřiženými keři. Tato kombinace vytváří velmi působivou scenerii, podkreslenou výhledem na celé historické centrum města.

V rámci exkurze jsme mohli uplatnit nejen naše biologické poznatky, ale také znalosti z historie.  

 V závěru exkurze jsme se metrem přesunuli do Holešovic, kde jsme se v rámci třídního teambuildingu vyřádili na Laser Game.