Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

GLOBE GAMES v Humpolci

Albert Luboš Pelikán, septima a Lenka Pořízková

I v letošním školním roce se naše škola zapojila do Mezinárodní přírodovědné konference Globe Games. Účastnil se jí tým žáků ze Septimy a 3.A ve složení Albert Luboš Pelikán, Albert Behner, Lucie Hodboďová a Anna Roubová. Globe Games letos hostilo Gymnázium dr. A. Hrdličky v Humpolci.

Program začal ve čtvrtek 31.5.  registrací všech týmů. Následně se týmy z celé Evropy zúčastnily předem vybraných doprovodných programů, mezi které patřila například prohlídka místního pivovaru Bernard nebo historické části města.  Poté se všichni přesunuli do kinosálu a následně v lampiónovém průvodu na náměstí, kde se celé Globe Games oficiálně zahájily. Nechybělo ani tradiční  koulení  Zeměkoule ulicemi Humpolce.

Druhý den se konaly žákovské konference. Byli jsme rozděleni do skupin podle věku a jazyka, ve kterém jsme projekt prezentovali. Náš tým  zkoumal a srovnával fenologický rozvoj dvou exemplářů lípy velkolisté v závislosti na podmínkách, které na stromy působí. Závěry své práce jsme prezentovali v anglickém jazyce. Od odborné poroty jsme získali slova chvály. Po obědě se konaly workshopy a přednášky s odborníky na různá témata. My si vybrali  přednášku o meteorologii a poté o našem vnitřním čase. Celý den jsme  zakončili společným sledováním filmu Planeta Česko.

V sobotu 2.6. se konala celodenní terénní hra. Zde jsme se rozdělili do 6členných skupin a vydali se na 3,5 km dlouhou cestu na hrad Orlík. Během cesty jsme se museli vypořádat s úkoly z oboru geologie, biologie, zoologie,  chemie  i astronomie. Po příchodu na hrad nás čekal minifestival, kde každá škola ukázala badatelské vychytávky, které využívá ve výuce.  V našem stánku jsme představili aktivity spojené s fenologickým bádáním a chemický monitoring vody.   Poté proběhl kulturní program a organizátoři s TEREZA, vzdělávací centrum  a  pořádajícího gymnázia a města Humpolec se začali loučit.  Na závěr jsme se dozvěděli, že příští GLOBE GAMES se budou konat v Kadani a pořádat je bude tamní gymnázium.

Za finanční podporu na tuto akci děkujeme našemu SRPŠ. GLOBE GAMES v Humpolci  se nám líbily a velmi nás obohatily o nové poznatky a zkušenosti především v oblasti přírodních věd.