Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

Město soch a třešní

text Vlasák&Truhlařík, P7, foto Hana Minaříková

Město soch a třešní nám odhalilo svou historii

Všichni se už těšíme na konec školního roku. Děti hlavně kvůli prázdninám, profesoři už chtějí odpočinek od dětí, ale všichni si konec školy zpestříme jarními kurzy. Z velkého množství kurzů jsme zvolili Kulturní odkaz Hořic.

Každoročně má na starost hlavní vedení paní profesorka Davídková, která si za svého doprovodného pedagoga zvolila paní profesorku Minaříkovou. Takovým inventářem se stává také početná skupina nadšených studentů ze sexty a 2. A.

Na tento jediný kurz se odjíždí již v úterý odpoledne. Po náročnější cestě vlakem se třemi přestupy a čtyři kilometry dlouhé cestě si to o to více můžeme vychutnat v kempu Alegro. “Vychutnat” by se dalo vzít doslova, protože velmi chutné jídlo (zejména knedlíky plněné uzeným masem) nechybělo.

Hlavní náplní kurzu bylo poznávání a porozumění židovské komunitě, která zde ani po druhé světové válce nebyla zapomenuta. Pro nás byla od tamního infocentra připravena hledačka po nejdůležitějších židovských památkách v severní části města. Kvůli kvízu Zmizelí sousedé aneb po stopách hořických Židů jsme se rozdělili do skupin po pěti až šesti lidech a podle přiložené mapy jsme hledali odpovědi do tajenky. Podívali jsme se na městské muzeum, synagogu nebo židovský hřbitov. Dozvěděli jsme se také o rodině doktorů Levitů, kteří tam mají už více než stopadesátileté kořeny.

Kromě židovské části města jsme navštívili také Galerii plastik, která pořádá vernisáž se sochami místních umělců. Kolem budovy galerie je krásný park, který je obohacen o mnohé další sochařské výtvory.

Vybrali jsme si i krásné počasí, aspoň na první dva dny. Měli jsme tu možnost jít se namočit k hořickému koupališti nebo jsme se vykoupali v bazénu v kempu.

Moc jsme si užili chvíle strávené v příjemném prostředí Hořic, plném soch a třešní. Za rok se všichni těšíme na nové poznatky.