Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

Plymouth se vydařil

Hana Minaříková

Ve dnech 21.-27.4. se 47 žáků převážně NG naší školy zúčastnilo exkurze do Velké Británie s výukou angličtiny. Pohybovali jsme se v oblasti Devonu a Cornwallu, které byly naší školou dosud neprobádané. Počasí nám přálo navzdory předpovědím a tak jsme si naplno užili dopolední výuku v plymouthské City College, zábavný odpolední program, i večery v anglických rodinách. Společnost nám dělala mladá sympatická průvodkyně Týna ze Student Agency. Cesta tam i zpět byla sice dlouhá a únavná, přesto jsme se domů vrátili spokojení, bohatší o nové zkušenosti a nabití dojmy.

První den jsme kolem 14 hodin místního času dorazili do Plymouth a zahájili program prohlídkou zdejšího akvária, které se údajně pyšní největším vodním tankem v Británii. Dále jsme pěší procházkou kolem přístavu zamířili na místo zvané Mayflower Steps, odkud v roce 1620 odplouvali otcové poutníci na své cestě do nového světa. Prošli jsme přístavní čtvrtí Barbican do centra města, užili si hodinku „shoppingování“ a posléze zamířili na nejkrásnější místa města – přímořskou vyvýšeninu Hoe s kolonádou, červenobílým majákem a výhledem na širé moře. Pak už jen pěší přesun přes celé centrum na meetingpoint, kde si nás rozebrali hostitelské rodiny.

V pondělí slunečné ráno nás autobus dopravil k budově Plymouth City College, kde probíhala dopolední výuka. Byli jsme rozděleni do 4 skupin podle výkonnosti a se svými lektory se rozešli do učeben. (Nutno dodat, že lektoři nás velmi chválili co do pokročilosti naší angličtiny.) Výuka vždy končila ve 12:15. Pak následovala pauza na oběd a odjezd na odpolední program. V pondělí to byla botanická zahrada Eden Project s obřími biomy – skleníky s tropickou a subtropickou vegetací, kterým opravdu není rovno. Fotoaparáty cvakali naplno a my si procházku džunglí opravdu užili.

Úterý začínalo stejně, jen počasí bylo krapet horší – pršelo. Bylo natolik chladno, že i místní otužilé obyvatelstvo vyměnilo obvyklý dress code – žabky, kraťasy a bundu za více zahalující variantu. Naštěstí ve škole neprší a než nás autobus vyklopil v nedaleké turistické atrakci, viktoriánské vesničce s měděným dolem Morwellham Quay, už jen drobně mrholilo. Tady jsme si to opravdu vychutnali (pedagogický dozor obzvláště). Viktoriánská paní učitelka nás postavila do latě, zkontrolovala, zda máme čisté ruce a zahájila výuku čtení, psaní a počtů v duchu doby. Zajímavé je, že i ti největší zlobiči vzorně a tiše seděli, mluvili jen na vyzvání a každou odpověď končili slovem „Miss“, jak bylo požadováno. Po krátké ukázce, jak fungovaly tělesné testy, jsme se přesunuli k důlnímu vláčku. Projeli jsme se šachtou a návštěvu završili v kostymérně, kde jsme se proměnili v pravé viktoriánské gentlemany a dámy a takto oděni vyrazili na procházku vesničkou a fotografování.

Ve středu jsme byli naposledy ve škole. Potom jsme zamířili do opatství Buckland Abbey – sídla slavného mořeplavce Francise Drakea a pak se přes městečko Princetown se slavným vězením vydali napříč národním parkem Dartmoor. Cestou jsme krom scenérií mohli obdivovat pasoucí se stáda oveček,divoké poníky a řidičský um našich šoférů. Náš veliký autobus se uzoučkými silničkami nakonec zdárně propletl (za což byli někteří řidičům dokonce osobně poděkovat) a my se ocitli na místě, jako vystřiženém z románů Daphne Du Maurier. Cestou na vrchol se skalisky nás sice málem odfoukl vítr, potom se přehnal silný liják, ale dvojitá duha, co se záhy objevila, nám byla nečekaným odškodněním. Až kýčovitě krásný výhled navíc doplnil krotký poník, takže se všichni shodli, že tohle je prostě to nejlepší, co jsme ten den mohli zažít.

Poté, co jsme se rozloučili s hostitelskými rodinami, nás ve čtvrtek ráno autobus dopravil do Bristolu, kde nás čekala úžasná prohlídka lodi ss Great Britain a interaktivní muzeum We the Curious (něco jako IQlandia v Liberci). Zde jsme si dokonce nedobrovolně natrénovali evakuaci kvůli planému požárnímu poplachu. K večeru jsme si ještě jednou užili nákupy v místí obchodní čtvrti a pak obtěžkáni taškami dokončili procházku městem. Už nás čekalo jen milé překvapení v podobě horkých párků v autobuse a úmorná cesta domů. Na tu jsme ale rychle zapomněli, protože těch příjemných zážitků jsme měli o mnoho víc.