Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

Do Pirny na zkušenou

Anna Misterková, foto Lukáš Havlák, tercie

Výměnný pobyt v Pirně

Ve středu 11. dubna se skoro celá tercie sešla plna očekávání a také nervozity na mělnickém vlakovém nádraží.  Vyráželi jsme totiž na výměnný pobyt do Pirny.  Jací budou naši němečtí spolužáci? Budeme jim rozumět? Odpovědi na tyto otázky nás čekaly v malém německém městě Pirna.

Jakmile  jsme do Německa dorazili, seznámili jsme se (už na nádraží) s našimi hostiteli.  Po obědě jsme se vydali na prohlídku pevnosti Königstein, kde byl dříve mj. umístěn obrovský sud s vínem pro celou vojenskou posádku. Mohli jsme si také vlastnoručně vytisknout obrázky s motivy hradu, prohlédnout si zdejší  studnu atd. Poté nás čekala cesta zpět do Pirny a nakonec seznámení s rodinami, u nichž byl po tři dny náš domov. Večer jsme měli s hostiteli všichni vlastní program.

Znovu jsme se shledali ve čtvrtek ráno na Gymnáziu Friedricha Schillera (sem mimochodem přijímají i české studenty), kde jsme měli 3 hodiny výuky, a sice výtvarnou výchovu, fyziku a chemii. Zkoušeli jsme si výtvarnou techniku enkaustiku, pracovali s ampérmetrem a při chemii vytvářeli speciální barvu Berlinerblau, tedy berlínskou modř.  Po zajímavém vyučováni jsme vyrazili do Drážďan, kde jsme se nejdříve procházeli po parku a pak nás čekala pompézní Skleněná manufaktura Volkswagen, což byl určitě jeden z největších zážitků, protože jsme viděli celou výrobu aut na elektrický pohon. Po skvěle stráveném čase jsme se opět rozešli do našich rodin a na každého z nás čekal zase trochu jiný program. Někdo šel do jumpparku, jiný objevoval drážďanské památky či zajímavosti Pirny a někteří zůstali doma.

Pátek byl  posledním a rekapitulačním dnem našeho zájezdu. Připravili jsme si prezentace, které jsme ostatním  přednesli v cizím jazyce (tedy my v němčině), a se slzou v oku se po obědě loučili s novými kamarády. Domů jsme přijeli plni zážitků a jako lepší němčináři. Těšíme se, až k nám v červnu na oplátku přijedou žáci z Pirny.

Naši výměnu se žáky Schillerova gymnázia podpořil Česko-německý fond budoucnosti.