Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

Setkání primy se spisovatelkou

Renata Špačková

V Měsíci knihy, v březnu, jsme to mysleli s knihami vážně. Četli jsme, vydali jsme se po stopách příběhů a setkali jsme se i s autorkou našeho detektivního příběhu Zločin na Starém Městě pražském, Danielou Krolupperovou. 

Malé představení na úvod (možná by ani nemuselo být). Daniele Krolupperové udělily děti v roce 2011 Cenu Noci s Andersenem. Opakovaně byla oceněna knihovníky a také učiteli za přínos rozvoji českého čtenářství. V roce 2015 pak získala za knihu Zločin na Starém Městě pražském (tedy tu naši) Zlatou stuhu IBBY. Spolupracovala s dalšími významnými autory, např. Milošem Kratochvílem či Renátou Fučíkovou. Je překladatelkou ze severských jazyků.

A naše setkání? Ta jsou již data ranějšího, protože se odehrávala nejprve prostřednictvím knížek Daniely Krolupperové, z nichž většina je určena menším čtenářům. Nyní, při osobním setkání se spisovatelkou, jsme tak mohli zavzpomínat na stránky, ve kterých zmizela škola či ve kterých existovala zázračná aktovka, jež plnila povinnosti (nejen ty dětské). Úžasný svět.

Náš příběh je však reálnější. Odvíjel se od tragické události z poloviny 19. století, již zaznamenal na plátno Jakub Schikaneder. Jeho obrazy má Daniela Krolupperová díky své babičce ráda, svým námětem podnítil vznik knížky. Nebylo lehké ji zpracovat, obsahuje řadu dobových reálií, takže psát ji znamenalo nejen rozvíjet samotný příběh, ale také studovat dobu, v níž se odehrával, a také poznat topografii tehdejší Prahy. Nesnadný úkol čekal i ilustrátorku Barboru Kyškovou. Na jejích ilustracích nejsou vymyšlené domy, oděvy apod., vše vycházelo ze studia, které bylo o to náročnější, že část Prahy, kde se příběh odehrává, již nenávratně zmizela.

Dozvěděli jsme se, jak vzniká knížka – od námětu (mnohdy se objevil při vaření), přes jeho schválení v nakladatelství až po rozpracování původní myšlenky do příběhu. S překvapením jsme vyslechli, že řadu věcí autor neovlivní, např. kdo knihu bude ilustrovat, jak bude vypadat obálka apod. Také víme, že v počítači Daniely Krolupperové právě vzniká další knížka, detektivní, tentokrát se odehrává v roce 1919 a její děj je zcela smyšlený, i když opět vychází z dobových souvislostí.

Část rukopisu si přečteme. Kdy? Na Noci s Andersenem, tedy spíše za Noci v detektivce, jejíž termín jsme však museli oproti té celostátní posunout. O ní budeme informovat v dubnu (= Měsíc knihy se nám protáhne, ale to nevadí).

Akce byla realizována díky příspěvku SRPŠ. Děkujeme.