Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

Frankofonie 2018

Stanislava Rothová

Soutěž Frankofonie 2018 je pořádána pro žáky učící se francouzský jazyk v základních a středních školách v České republice s cílem podpořit jejich znalosti o historii, geografii, kultuře a umění frankofonních zemí a jejich vzájemných vazbách. Soutěž společně pořádají Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Francouzský institut, Velvyslanectví Francouzské republiky v Praze, velvyslanectví frankofonních zemí v ČR a Národní institut pro další vzdělávání v rámci Dnů Frankofonie.  Ve školním roce 2017/2018 se koná 16. ročník soutěže.

Mezinárodní organizace Frankofonie (OIF) v Paříži vyhlašuje každoročně deset výrazů používaných v jednotlivých frankofonních zemích, které vytvářejí základ tematického zaměření příslušného ročníku soutěže. Soutěž Frankofonie je ve školním roce 2017/2018 pořádána pro žáky základních a středních škol s výukou francouzského jazyka ve dvou soutěžních kategoriích:

Kategorie ZŠ je výtvarného zaměření. Je určena jednotlivcům, žákům ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Probíhá na úrovni školního a ústředního (celostátního) kola. Ve výtvarné práci musí být zobrazen význam alespoň tří z deseti výrazů vyhlášených pro aktuální ročník soutěže Mezinárodní organizací Frankofonie.

Kategorie SŠ je určena pro žáky všech typů středních škol s výukou francouzského jazyka. Soutěž je jednokolová a probíhá formou vědomostního kvízu.