Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

Čteme Havla

Renata Špačková

Jaké texty si jednotliví vyučující (bylo jich osm) vybrali pro práci v hodině? Pro ty nejmladší to byla pohádka desetiletého Vašíka s názvem Továrna Dobrovka. Pozornost vzbudila i ukázka z knihy Dálkový výslech, kde Karel Hvížďala mluvil s Václavem Havlem o příběhu skupiny The Plastic People of the Universe a tím i o vzniku Charty 77. Zcela odlišného charakteru je satirický text Prase (nejen) o shánění prasete na zabijačku. Opomenut nezůstal ani Havel – dramatik ukázkou ze hry Audience.

Texty byly nejen přečteny, ale dále se s nimi pracovalo (Knihovna VH poskytla i metodiku), někde vznikly i různé výstupy – obrázky, komiks, plakát ke hře, koláž, což dosvědčují i naše fotografie.

Iniciativu Knihovny Václava Havla jsme přivítali. Václav Havel dnes už sám nemůže mluvit. Hovoří za něj jeho život, dílo – obojí stále aktuální a následováníhodné ve smyslu aktivního občanství.

 

Anička Klimešová, Áďa Šlajsová, Verča Krejčová, Jana Hodboďová, Terka Pazderová

Černým komínem nasáváme zlo do skladu zla. Dále se zlo předělá do tekuté formy. Poté už se předělá zlo na dobro. Jako další se zbytky zla vyhodí a máme tu jen dobro. Teď už dobro jde do duhového komína a vyšle se do celého světa. Do světa se dobro může dostat i pomocí balíčků plných dobra díky helikoptéře. Všichni pracující mají na sobě něco modrého.

Anička Tichá, Danča Tesařová

Naše továrna dobra je velmi ekologická. Funguje takto: Zlí lidé přicházejí do továrny. Hned v první hale nazývané Šedé oddělení jsou zlí lidé posíláni do zvláštních postelí, kde leží a pomocí prášku dobra z nich uniká zlo. Obzvláště zlí lidé jsou zavřeni do zvláštních kabinek, kde z nich ještě odchází zlost, krutost a nenávist. To všechno je pak potrubím odvedeno do jam s velkými ohni, kde se spaluje a popel se později přetváří na prášek dobra. Prášek funguje jako palivo v mnoha strojích a vypouští se i do ovzduší, aby ho lidé dýchali. Napravení lidé chodí tunelem do zahrady, kde se ještě více udobří.

Eliška Poláková, Zuzka Řeháková

Do pravého komína padá dobro i zlo. V pravé míse se roztřídí dobro, které putuje doleva a z komína ven, a zlo, které putuje doprava a spadne do záchodu.