Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

Akce Krokus a primáni

prima, foto: Renata Špačková

Příběh knihy O chlapci, který se nestal číslem se odehrává v průběhu 2. světové války v terezínském ghettu. Děti zde nemohly chodit k řece, do lesa, do kina, do cukrárny, … – nepoznaly nic, co je pro nás samozřejmostí. I přesto si náš hrdina mnohé dokázal představit díky vyprávění maminky a obrázkům tatínka, malíře. Ten nemaloval pouze veselé obrázky pro svého syna, ale i reálné obrazy ze života ghetta, proto jeho a další spolubydlící – také malíře - jednoho dne odvezli pryč. Tommy se už se svými rodiči nikdy nesetkal.

Náš příspěvek však nevzniká kvůli knížce. Pro nás je důležité sázení krokusů, abychom nezapomněli na naše bývalé studenty – „Mělnické zmizelé sousedy“, které postihl stejný osud jako Tommyho rodiče.

Krokusy jsme dostali díky projektu Krokus, který realizuje irská organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI) ve spolupráci s Oddělením pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze (www.jewishmuseum.cz/krokus/). K 55 000 studentů z Irska a Evropy, kteří se v minulém roce projektu zúčastnili, jsme se připojili i my.

Ještě musíme uvést dvě vysvětlení:

Proč jsou krokusy právě žluté barvy? Kvůli žluté židovské hvězdě, již museli Židé za války nosit.

Proč byly krokusy vysazeny u keře Zdeňka Eisnera? Protože i on byl obětí holocaustu, bydlel na Mělníku a v areálu školy je vysazen keř ze zahrady jeho rodiny.