Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

Jarní kurz: Za Janem Palachem

Vojtěch Deliš, tercie

V rámci kurzů nejen pro vyšší gymnázium jsme se vydali po stopách Jana Palacha, které nás dovedly do našeho blízkého okolí. V průběhu našich každodenních expedic jsme vše pečlivě a svědomitě zaznamenávali fotkami, jež mají naši výpravu za Palachem dokreslovat.

Fotoaparáty jsme poprvé otestovali ve středu 21. června, kdy jsme se vydali za hradby hlavního města Prahy. Zde jsme se kvůli klimatickým podmínkám vydali proti proudu času, a tak náš výlet začal na hřbitově na pražských Olšanech, kde jsme provedli menší pietní akt u hrobu Jana Palacha. Další zastávkou byla nemocnice v Legerově ulici, do které byl Jan Palach převezen krátce po svém činu na Václavském náměstí, kam jsme šli následně. Procházeli jsme kolem dvou památníků věnovaným Janu Palachovi a Janu Zajíci, jenž se ve svém činu Palachovi velice podobal. Nakonec jsme došli až k filozofické fakultě, na níž Palach studoval.

Byl by hřích, kdybychom vynechali Palachovo rodné město, a tudíž se Všetaty staly naší úterní zastávkou. Od domu Palachových jsme se přes místní základní školu, kam Jan chodil, dostali až k urnovému háji, kde byl Palach uložen až do roku 1990. Tady nám paní profesorka Špačková odpočinek pod vrcholky stromů zpestřila četbou o tom, jak se hřbitov ocitl pod obležením StB a policie při výročí úmrtí Jana Palacha v lednu roku 1989.

Třetí a poslední den našeho dějepisného kurzu nás stopa Jana Palacha dovedla do nedaleké Libiše do místního evangelického kostela, do něhož se Jan Palach vydal 25. prosince 1968, neboť byl členem místního sboru. Po zkoušce hry na varhany jsme se odebrali do tamní fary a pan farář nám ukázal dokumenty týkající se Jana a jeho rodiny. Po rozhovoru s panem farářem jsme se už rozloučili a vyrazili jsme směrem na Mělník.

Cílem našeho kurzu je, abychom si Palacha zvláště tady na gymnáziu připomínali a aby to nebylo pouze bezvýznamné jméno v názvu naší školy. Měli bychom vědět, že to byl člověk, který svou sebeobětí dospěl k přepsání dějin 20. století.

Foto: Honza Sklenář, Renata Špačková