Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

Tajný život města odhalen

Lenka Pořízková a Kateřina TlustáČtyři skupiny  žáků naší školy se v rámci badatelsky orientované výuky celé jaro zabývaly projektem GLOBE:  „Tajný život města“.  Celkem asi 50 žáků vyráželo po skupinách prozkoumat své blízké okolí školy, nedaleký Hořínský park, park na Podolí, areál místní  zahradnické školy a další přírodní zákoutí Mělníka, která charakterizují různé biotopy a v některých případech i přilehlé kouty přírody svých domovů.

 

Tomu předcházela pečlivá příprava během zimy, kdy se žáci seznamovali s badatelskými zásadami a aplikací PlantNet, kterou vyvinuli vědci francouzských výzkumných organizací ze sítě Tela Botanika.  Smyslem projektu bylo pomocí badatelsky orientované výuky posoudit rozmanitost planě rostoucích rostlin v našem městě, dále rostliny nafotit a odeslat je do databáze a nakonec připravit kampaň, která seznámí s výsledky práce ostatní žáky a veřejnost.

 

Projekt pro školy v ČR připravila Tereza, vzdělávací centrum, z.ú.  a financovala jej Veolia. Ta  školám, které projekt zrealizují v tomto školním roce věnovala tablety a zaplatila vstupní semináře. Tablety se ukázaly být cenným a oblíbeným pomocníkem mezi žáky, zvláště pro ty, jejichž chytré telefony nedokázaly PlantNet udržet spuštěný déle než 20 vteřin.

 

Během bádání žáků v terénu byl pozorován především jarní aspekt v přírodě a s pomocí aplikace byly odeslány desítky fotografií probouzejících se a především již kvetoucích rostlin. Žáci fotili pomocí tabletů i vlastních mobilů a fotoaparátů, rostliny zařazovali, určovali a popisovali. V rámci kampaně vyrobili karetní hry týkající se určení, popisu a významu nalezených rostlin.

 

Všechny skupiny pak prezentovaly výsledky své práce formou posterů a drobných stolních her v prostorách školy. Vznikla výstava fotografií, která bude na chodbě biologického křídla školy k vidění pro žáky, jejich rodiče a  přátele školy i v příštím školním roce.

Vanda Zandlová, septima